Keystone logo
Sultan Qaboos University

Sultan Qaboos University

Sultan Qaboos University

سخنرانی رایگان!!!

1. موضوع: "ژئوپلیتیک در حال تغییر خاورمیانه" 2. ارائه شده توسط: پروفسور هوشنگ حسن یاری 3. تاریخ: دوشنبه 28 نوامبر 2022 4. زمان: 14:00 (به وقت MCT) 5. پیوند برای Google MEET : https://meet.google.com/ijb-mfqw-mca

مقدمه

به سخنرانی رایگان ما بپیوندید!

 1. موضوع: ژئوپلیتیک در حال تغییر خاورمیانه
 2. ارائه شده توسط: پروفسور هوشنگ حسن یاری
 3. تاریخ : دوشنبه 28 نوامبر 2022
 4. زمان: 2:00 بعد از ظهر (به وقت MCT)
 5. پیوند برای Google MEET : href="https://meet.google.com/ijb-mfqw-mca

Sultan Qaboos University تحقق وعده ای است که اعلیحضرت سلطان قابوس بن سعید در دهمین سالگرد روز ملی عمان در سال 1980 اعلام کرد. ساخت و ساز در سال 1982 آغاز شد و اولین Sultan Qaboos University دانش آموز در سال 1986 ثبت نام کردند. مطابق با دستورات سلطنتی اعلیحضرت، دانشگاه با پنج کالج شروع به کار کرد. یعنی پزشکی، مهندسی، کشاورزی، آموزش و علوم. علاوه بر این، دانشکده هنر در سال 1987 و پس از دانشکده بازرگانی و اقتصاد که در سال 1993 توسعه یافت، تأسیس شد. دانشکده حقوق در سال 1385 به دانشگاه پیوست و سرانجام دانشکده پرستاری در سال 1387 تأسیس شد.

طراحی و ساخت پردیس با توجه زیادی به تحقق این اهداف انجام شد و ظاهر کلی ساختمان ها به دقت برنامه ریزی شده بود تا نیازهای فیزیکی، فکری و معنوی دانشجویان، اساتید و کارکنان را برآورده کند.

این دانشگاه در دره ای در زیر چشم انداز واضح کوهپایه های کوه های عمان، مجموعه ای خوش ذوق از ساختمان هایی است که با طاق ها و حیاط ها طراحی شده اند و با سنگ های ماسه ای سفید و صورتی ساخته شده اند، به گونه ای که معماری سنتی عمانی و اسلامی را منعکس می کند. دانشگاه بر روی محوری در دره با یک سر آن به سمت مکه ساخته شد.

این خط محور از دروازه‌های ورودی دانشگاه شروع می‌شود، از ساختمان اداری با درهای عمانی عظیمش می‌گذرد و بدون وقفه از وسط ساختمان‌های دانشگاهی تا مسجد دانشگاه در انتهای غربی پردیس امتداد می‌یابد. مسجد با گنبد بزرگ و مناره‌هایش در بالاترین سطح محوطه دانشگاه قرار دارد و از بسیاری از نقاط داخل و اطراف دانشگاه قابل مشاهده است.

در طول دوره طراحی، محوطه سازی دانشگاه به دقت مورد توجه قرار گرفت و کاشت های اولیه از آن زمان به باغ های سرسبز و تخت گل تبدیل شدند. کاشت ها شامل گونه های بومی عمان و سایر مناطق خلیج فارس است که در یک محیط خشک رشد و شکوفا می شوند. محوطه سازی سایه ای از خورشید، سرپناهی در برابر باد، و نمایش عالی رنگ از گل ها و شاخ و برگ ها در طول سال فراهم می کند.

تفکیک سنتی اسلامی جنسیت ها در معماری دانشگاه حفظ شده است. دسترسی جداگانه به ساختمان ها از طریق راهروهای پایینی و بالایی برای مردان و زنان و صندلی های جداگانه در کلاس ها وجود دارد.

در مجموع، پردیس میراث غنی عمان و اسلام را به تصویر می کشد و در عین حال تمام کارایی های زندگی مدرن را در خود جای داده است. نتیجه یک محیط آموزشی و زندگی است که هم کاربردی و هم جذاب است.

نکات برجسته از سخنرانی اعلیحضرت سلطان قابوس بن سعید در بازدید از Sultan Qaboos University در 2 مه 2000

 • ما به این دانشگاه افتخار می کنیم. و بیشتر از آن، ما به شما در عمان و جاهای دیگر افتخار می کنیم.
 • دانش قابل تجدید است و ما باید چیز جدیدی به دانش جهانی اضافه کنیم.
 • ما می خواهیم این دانشگاه در سطح جهانی باشد.
 • سرکوب عقاید و افکار گناه بزرگی است و ما هرگز اجازه نخواهیم داد کسی آزادی اندیشه را خفه کند.
 • دین ما مخفف دانش و اندیشه است. هرگز، در هیچ زمانی، مخالف تحقیق یا دانش جویی نبوده است.
 • شکی نیست که اقتصاد اساس همه چیز است. هر چه درآمد ملی یک کشور بیشتر باشد، اقتصاد آن قوی تر خواهد بود. به همین دلیل است که درآمد ملی همیشه مهمتر از درآمدهای دولت است. درآمد ملی منبع اصلی درآمد کشور است.
 • باید از اصول اولیه شروع کرد و سپس به طور پیوسته از آنجا پیش رفت. سپس با ادامه چرخش چرخ توسعه، پیشرفت بیشتری حاصل خواهد شد.

چشم انداز

چشم انداز SQU ادامه نقش پیشرو ملی خود در آموزش عالی و خدمات اجتماعی و همچنین به رسمیت شناخته شدن بین المللی برای تحقیقات نوآورانه، کیفیت فارغ التحصیلان و مشارکت های استراتژیک است.

ماموریت

تعالی در آموزش و یادگیری، تحقیق و نوآوری و خدمات اجتماعی از طریق ترویج اصول تحلیل علمی و تفکر خلاق در یک محیط دانشگاهی و محرک و مشارکت در تولید، توسعه و انتشار دانش و تعامل با جوامع ملی و بین‌المللی. .

ارزش های

Sultan Qaboos University متعهد به حفظ ارزش های اصلی زیر است:

 • تعالی
 • وفاداری
 • تمامیت
 • اعتبار
 • انصاف
 • تعهد
 • همگانی بودن

اهداف

همانطور که در قانون دانشگاه صادر شده توسط فرمان سلطنتی شماره 71/2006 مورخ 2 ژوئیه 2006 آمده است، هدف Sultan Qaboos University دستیابی به اهداف زیر در زمینه های ذکر شده است:

آموزش عالی

 1. فارغ التحصیلی از گروه های فارغ التحصیل که برای میراث فرهنگی و اسلامی خود ارزش قائل هستند و مشتاق تقویت ایمان خود به خدا و وفاداری خود به ملت و سلطان هستند.
 2. آماده سازی جوانان عمانی که از نظر اخلاقی قوی، متعهد به تحقیق علمی، واجد شرایط تحصیلی و آموزش دیده برای وابسته به خود و آماده خدمت مستمر به کشورشان هستند.
 3. آماده سازی جوانان خلاق و مبتکر عمانی که خود آموز مادام العمر هستند.
 4. تامین متخصصان و کارشناسان عمان در زمینه های مختلف با در نظر گرفتن نیازهای متغیر بازار و کار در چارچوب سیاست دولتی در زمینه توسعه منابع.
 5. نوسازی مداوم فرآیند آموزشی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد.

پژوهش

 1. انجام تحقیقات و مطالعات نظری و کاربردی برای خدمت به جامعه و کمک به تولید راه حل های علمی برای مشکلات اجتماعی و اقتصادی.
 2. تحقیقات مرتبط با برنامه های توسعه جامع و چشم انداز اجتماعی سلطنت.
 3. آماده سازی دانشمندان، محققان و کارشناسان عمانی که قادر به انجام کارهای سازمان یافته، سیستماتیک و نوآورانه در زمینه های مختلف علم، هنر و فناوری هستند.

خدمات اجتماعی

 1. مشارکت در خدمت رسانی و توسعه اجتماعی از طریق تعامل مستقیم و مستمر با نهادهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و ارائه مشاوره علمی و فنی برای توانمندسازی این مؤسسات در استفاده از مهارت و تخصص دانشگاه.
 2. توسعه منابع انسانی از طریق برنامه های آکادمیک و آموزشی مستمر برای نهادهای اجتماعی و از طریق انتشار دانش علمی و انسانی در سراسر کشور.

همکاری با سایر موسسات دانشگاهی

 1. پیوندهای بین المللی و تبادل با سایر مؤسسات دانشگاهی، به ویژه آنهایی که در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس هستند.
 2. تعامل با تجربیات آکادمیک بین المللی در تمام زمینه های فکری، علمی و فرهنگی.

سنجش عملکرد

استفاده از مطالعات ارزیابی انجام شده توسط تیم های مشاوره، به ویژه در زمینه های زیر:

 1. سازماندهی ارتباط بین شورای دانشگاه و نهادهای دانشگاه در دو حوزه علمی و اداری به گونه ای که عملکرد و عملکرد آن را تسهیل کند.
 2. توسعه برنامه های آموزشی و استانداردهای کیفی و تشویق فعالیت های دانش آموزان.
 3. آموزش هایی که مهارت های کارکنان دانشگاهی را توسعه می دهد و عملکرد را افزایش می دهد. همچنین ایجاد مشوق های مناسب.
 4. تدوین طرح ها و برنامه های پژوهشی دانشگاهی و سازماندهی آموزش های پژوهشی.
 5. همکاری با دانشگاه ها و موسسات معتبر بین المللی.

مکان ها

 • Seeb

  Sultan Qaboos University, 123, Seeb

سوالات