Keystone logo
بلژیک

مطالعه کارشناسی ارشد که در بلژیک 2024

تغییر ارز

هزینه اولیه زندگی ماهانه

 • اجاره در یک آپارتمان مشترک

  414
 • اشتراک ابزارها

  64
 • اشتراک اینترنتی

  49
 • حمل و نقل محلی

  49

نمونه هزینه سبک زندگی

 • ترکیب فست فود

  10
 • بلیط سینما

  12
 • یک پیمانه آبجو محلی

  4

درباره بلژیک

آموزش عالی

موسسات آموزش عالی در بلژیک ارائه کارشناسی، کارشناسی ارشد و درجه دکترا. بلژیک دارای دو نوع موسسات آموزش عالی:

آموزش و پرورش دانشگاه 1- توسط دانشگاه ارائه شده، و شامل آموزش و پرورش در یک رشته انتخاب شده همراه با پژوهش های علمی.

آموزش و پرورش 2- غیر دانشگاه بالاتر شامل هر دو کالج دانشگاه و آکادمی های هنر. کالج دانشگاه دانشجویان برای مشاغل خاص آماده کند. آکادمی هنر آموزش تئوری و عمل از هنرهای مختلف است.

رشته بسیاری از استادان در هلند یا فرانسه تدریس، و برخی از برنامه ها و دوره های به زبان انگلیسی تدریس می شود.

چرا تحصیل در بلژیک؟

بلژیک است در قلب اروپا، تنها یک قطار کوتاه سوار به دور از شهرستانها فرهنگی بزرگ مانند پاریس و برلین. به عنوان یک تقاطع اروپا، بلژیک است برای چند فرهنگی آن و نگرش استقبال به سمت دانشجویان بین المللی شناخته شده است.

موسسات بلژیک آموزش عالی در سراسر دنیا توسط هر دو کسب و کار و جوامع علمی برای کیفیت بالا خود شناخته شده است. بلژیک نیز قایق با کیفیت بالا از زندگی، از جمله شهریه کم، مراقبت های بهداشتی بسیار عالی و یک شبکه حمل و نقل عمومی قوی.

دانشگاه

بلژیک شش دانشگاه که درجه کارشناسی ارشد در همه رشته های تحصیلی، مانند اقتصاد، مهندسی، زبان و روانشناسی را پوشش میدهد.

21 کالج دانشگاه بلژیک ارائه برنامه های کارشناسی ارشد در هشت حوزه: agronomics، کاربردی هنر، اقتصاد، پیراپزشکی، آموزش و پرورش، علوم اجتماعی، فن آوری، و ترجمه و تفسیر.

بلژیک همچنین دارای 17 دانشکده هنر که درجه کارشناسی ارشد ارائه در یکی از چهار حوزه عمومی: هنرهای زیبا، موسیقی، هنرهای نمایشی، و تکنیک های رادیو و تلویزیون.

کمک درسی و برنامه مدت زمان

شهریه در 2012-2013 در دانشگاه برای دانشجویان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا 835 € است.دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به 4000 € پرداخت هزینه های اضافی در حدود 2000 € بسته به برنامه خود را از مطالعه و دانشگاه.

شهریه در دانشگاه های دانشگاه و دانشکده های هنر پایین تر است. 2012-2013 شهریه برای برنامه کارشناسی ارشد 351 € در هر سال به جز سال آخر، که 455 € است. باز هم، هزینه های اضافی ممکن است برای دانش آموزان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا اعمال می شود. نهاد خاص می تواند اطلاعات مربوط به این هزینه های اضافی فراهم می کند.

دوره های کارشناسی ارشد هستند 1 سال (60 واحد) و یا 2 سال (120 واحد) بسته به زمینه مطالعه. علاوه بر این، دانش آموزان که در حال حاضر مدرک کارشناسی ارشد می تواند مدرک کارشناسی ارشد تکمیلی با حداقل 60 واحد در یک حرفه تخصصی دست آوردن.

سال تحصیلی

سال تحصیلی شامل سه ترم. مدت برای اولین بار در اواسط ماه سپتامبر آغاز می شود و اجرا می شود از طریق پایان دسامبر، پس از امتحانات در ژانویه.دوره دوم در اوایل فوریه آغاز می شود و اجرا می شود هر چند وسط ماه مه، پس از امتحانات در پایان ماه مه یا اوایل ماه ژوئن. ترم سوم اجرا می شود در تابستان. دانش آموزانی که در امتحانات شکست ممکن است آنها را در طی یک جلسه که از اواسط ماه اوت اجرا می شود به اواسط سپتامبر پس گرفتن.

تحصیلات تکمیلی فرصت

دانشجویان بین المللی که مدرک کارشناسی ارشد در بلژیک دست آوردن ممکن است برای یک شرکت بلژیکی پس از فارغ التحصیلی کار می کنند. با این حال، حق کار است به صورت خودکار نیست، بنابراین دانش آموزان باید قوانین فعلی چک اگر آنها یک موقعیت ارائه شده است. حداقل، دانش آموزان ممکن است لازم باشد برای به دست آوردن اجازه کار. این امر به دانش آموزان از هر دو اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا.

دانش آموزانی که مایل به ادامه تحصیل خود ممکن است به یک برنامه دکتری پذیرفته و پیوستن به یک تیم تحقیقاتی پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود را در بلژیک.

شرایط اخذ ویزای

دانشجویان از کشورهای / EEA-عضو اتحادیه اروپا به یک ویزا برای تحصیل در بلژیک نیاز ندارد.دانشجویان کشورهای دیگر ممکن است نیاز به ویزا. با این حال، به عنوان مورد نیاز برای هر کشور متفاوت است، دانشجویان آینده نگر باید سفارت بلژیک و یا کنسولگری در کشور خود تماس بگیرید.

بیمه سلامت

دانش آموزان عضو غیر اتحادیه اروپا که بیمه درمانی از کشور خود را پوشش می دهد اقامت در بلژیک ندارد مورد نیاز برای پیوستن به یک "mutuelle" برای دریافت مزایای مراقبت های بهداشتی. دانشجویان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید کارت بیمه بهداشت اروپا از کشور خود داشته باشند. این کارت اجازه می دهد تا آنها را برای پیوستن به یک mutuelle تحت شرایط مشابه به عنوان یک ملی بلژیک. بیمه بهداشت و درمان هزینه حدود 50 € در هر سه ماهه برای هر فرد است و باید در مدت مطالعه پرداخت.

راهنمایی

از آنجا هلندی فرانسوی و زبان انتخابی آموزش در بلژیک هستند، دانش آموزان آینده نگر برای برنامه برخی از کارشناسی ارشد ممکن است لازم باشد در امتحان زبان هلندی یا فرانسه به تصویب.برای نیازهای خاص، دانش آموزان باید نهاد از آنها بپرسید که علاقه مند به حضور در هستند. اکثر موسسات آموزش زبان های اضافی را به دانش آموزانی که مشکل با زبان شهریه دارند ارائه دهد.

اگر چه هزینه تحصیل در بلژیک کم است، هنوز هم وجود دارد بسیاری از بورس های تحصیلی و کمک های مالی برای دانش آموزان از برنامه های کارشناسی ارشد که نیاز به کمک اضافی.

نیازمندی‌های ویزا

برای اتباع غیر اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس که مایل به تحصیل در بلژیک برای مدت بیش از 90 روز هستند.

به چه نوع ویزا نیاز دارید؟

نام ویزا

ویزای D (ویزای ملی برای اقامت طولانی مدت)

قیمت و ارز

USD 200

می توانید انتظار داشته باشید که برای رسیدگی به درخواست ویزا 200 دلار یا بیشتر بپردازید. هزینه ها ممکن است تغییر کند.

چه کسی می تواند برای ویزا اقدام کند؟

اگر شهروند اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس هستید، برای تحصیل در بلژیک نیازی به ویزا ندارید. با این حال، شما باید در یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی معتبر به عنوان شغل اصلی آنها در بلژیک ثبت نام کنید، بودجه کافی برای پوشش هزینه های تحصیل در بلژیک داشته باشید و از پوشش بیمه درمانی کافی برخوردار باشید.

اگر شما تبعه کشوری خارج از اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس هستید، به احتمال زیاد برای ثبت نام به عنوان دانشجوی آموزش عالی در آنجا برای یک دوره بیش از سه ماه باید برای یکی از آنها درخواست دهید. دانشجویان برخی از کشورها (مانند ایالات متحده) در صورتی که اقامت آنها بیش از 90 روز نباشد، نیازی به اخذ ویزای بلژیک ندارند.

قبل از اینکه بتوانید برای دریافت ویزای دانشجویی بلژیک اقدام کنید، معمولاً باید در یک دوره یا برنامه تحصیلی توسط یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر بلژیک پذیرفته شوید.

دانشجویان جمهوری خلق چین باید گواهی ارزیابی تحصیلی صادر شده توسط مرکز ارزیابی تحصیلی (APS) را قبل از مجوز ثبت نام در یک موسسه آموزش عالی در بلژیک دریافت کنند. این گواهینامه APS برای دریافت ویزای دانشجویی بلژیک مورد نیاز است. این آزمون شامل ارزیابی فنی دیپلم شما و مصاحبه است.

کجا می توانید برنامه را ایجاد کنید؟

سفارت یا کنسولگری بلژیک

شما باید برای ویزای دانشجویی خود در سفارت یا کنسولگری بلژیک در کشور خود درخواست دهید.

وب سایت:

چگونه برنامه را بسازیم؟

قبل از درخواست برای ویزای دانشجویی بلژیک، ابتدا باید در یک دوره آموزشی در یک موسسه آموزشی معتبر پذیرفته شوید و هزینه ثبت نام را بپردازید (در صورت رد درخواست ویزای شما، این مبلغ مسترد خواهد شد). اگر دانشجوی بین المللی هستید، باید با نزدیکترین سفارت یا کنسولگری بلژیک در کشورتان تماس بگیرید. سفارت به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا به ویزای دانشجویی نیاز دارید یا خیر و شما را در مورد درخواست ویزا راهنمایی می کند.

برای درخواست ویزای دانشجویی، ممکن است از شما خواسته شود موارد زیر را ارائه دهید:

 • گذرنامه معتبر / شناسه مسافرتی؛
 • مدرکی که نشان دهد شما در یک موسسه شناخته شده جایگاه دارید.
 • کپی گواهی های تحصیلی؛
 • جزئیات در مورد دوره؛
 • شواهدی مبنی بر بودجه کافی برای پوشش هزینه های زندگی، تحصیل، مراقبت های بهداشتی و هزینه های بازگشت (617 یورو در ماه برای سال تحصیلی 2015-2016)؛
 • گواهی پزشکی؛
 • اگر بیش از 21 سال سن دارید، مدرکی نشان می دهد که سابقه کیفری ندارید.

برای اثبات قبولی خود در یک موسسه معتبر، می توانید یکی از موارد زیر را ارائه دهید:

 • تایید رسمی ثبت نام برای برنامه؛
 • گواهی که نشان می دهد شما به مطالعات پیش بینی شده دسترسی دارید.
 • مدرک ثبت نام شما در آزمون ورودی

همچنین ممکن است از شما خواسته شود که نامه ای ارائه دهید که در آن توضیح دهد که چرا رشته تحصیلی خاص خود را انتخاب کرده اید، چرا می خواهید در بلژیک تحصیل کنید و این موضوع چه سودی برای شما خواهد داشت. علاوه بر این، ممکن است از شما خواسته شود که مهارت زبانی را در زبانی که دوره آموزش داده می شود نشان دهید.

در عرض هشت روز پس از ورود خود به بلژیک، باید به دفاتر شهرداری محلی/تالار شهر (maison communale/gemeentehuis) مراجعه کنید تا اجازه اقامت خود را درخواست کنید و در ثبت جمعیت خارجی ثبت نام کنید.

چه زمانی باید درخواست دهید؟

برای ویزای تحصیلی اقامت طولانی مدت، توصیه می شود حداقل دو ماه قبل از خروج، از سفارت وقت بگیرید. برای ویزای اقامت کوتاه مدت، حداقل 3 هفته قبل از خروج وقت خود را بگیرید.

مدت ویزای دانشجویی به طول دوره بستگی دارد. شما می توانید برای تمدید مجوز اقامت خود سالانه، تقریباً 30 تا 45 روز قبل از تاریخ انقضای آن، درخواست دهید.

زمان پردازش

2 Months

فرصتهای کاری

اگر دانشجوی خارجی هستید که در یک مؤسسه آموزشی بلژیک ثبت نام کرده‌اید و دارای مجوز اقامت معتبر هستید، می‌توانید در طول ترم تا 20 ساعت در هفته کار کنید، البته تا زمانی که در تحصیل شما اختلالی ایجاد نکند. شما باید یک قرارداد کتبی مدت معین از کارفرمای خود دریافت کنید که به عنوان "قرارداد کار دانشجویی" شناخته می شود و یک مجوز کار نوع C. در غیر این صورت می توانید در تعطیلات رسمی دانشگاه بدون نیاز به مجوز کار بلژیکی کار کنید.

ساعت در هفته

20

چرا به این نوع ویزا نیاز دارید؟

اگر سابقه کیفری قبلی داشته باشید یا اگر از اتحادیه اروپا اخراج شده باشید، درخواست ویزای شما می تواند رد شود. یکی دیگر از دلایل رد این امر این است که مدارک شما مبنی بر اینکه دانشجو هستید وجود ندارد یا کامل نیست.