Holy Spirit University of Kaslik - USEK

مقدمه

توضیحات رسمی را مطالعه کنید

دانشگاه روح القدس از Kaslik (USEK) یک کاتولیک موسسه تحصیلات عالی خصوصی توسط مارونی لبنان ترتیب (LMO) در سال 1938 تاسیس شده است. از آن است، به این ترتیب، اولین دانشگاه که بر یک ابتکار لبنان و شهروندان لبنان تاسیس شد (در این مورد توسط راهبان LMO). از آن لحظه، این راهبان، که با یک ماموریت آموزشی برای بیش از سه قرن واگذار شده بود، مدیریت USEK انجام شده است. حواله خود را به ارائه آموزش دانشگاه، در انطباق با الزامات بازار کار و در ارتباط نزدیک با تحقیقات علمی است.

به عنوان یک نهاد ملی، USEK تعالیم و برنامه های درسی خود را به خط با الزامات رسمی دولت لبنان، که تصدیق دیپلم آن ارائه می ارمغان آورده است. علاوه بر این، USEK باقی مانده است مراقب باشید در دستیابی به سنتز سنت و مدرنیسم در گزینه های آموزشی آن ارائه می دهد، در حالی که باقی مانده درست به اومانیسم مسیحی، که در آموزش و پرورش به طور کلی آن را فراهم می حک شده است.

واقع در یک محیط خاورمیانه، علاوه بر ماموریت آموزشی خود را، USEK به حفظ و ارتقاء میراث فرهنگی مارونی و ایجاد یک روح جامعه، متعهد است که در آن ارزشهای معنوی، مدنی و اخلاقی احترام به دیگر و خود را اعتقادات غالب.

با توجه به فشار برای دموکراتیزه آموزش عالی، دانشگاه استقرار تلاش لازم را برای مبارزه با محرومیت و رعایت یک سیاست غیر نخبه گرا، البته بدون هر گونه امتیازات با توجه به کیفیت آموزش. استقرار مراکز منطقه ای غیر متمرکز (در Zahle، Chekka و Rmeich) در نتیجه چشمه از آرزو برای اجرای حق آموزش عالی.

USEK به خوبی در نور افزایش توسعه اقتصادی و اجتماعی اقتباس شده است و تخصص های فنی و حرفه ای جدید را ایجاد کرده است، به منظور تنوع بخشیدن به آموزش و پرورش آن و پاسخگویی به نیازهای بازار کار. اهداف آن نیز شامل نصب و راه اندازی زیرساخت استقبال و سرویس گرا که در فن آوری اطلاعات و ارتباطات جدید تکیه می کنند. USEK با نوسازی مراحل اداری و سیستم های علمی، و همچنین با ارائه آموزش مداوم نگران است.

USEK در قلب کوه های لبنان واقع شده است؛ آن چند زبانه توسط سنت، و به طور عمده یک نهاد فرانسوی زبان است. با تشکر از یک شبکه بسیار متراکم از روابط ملی و بین المللی، آن را یک نقش کلیدی در آموزش پژوهشگران متخصص و حرفه ای بازی می کند.

امروزه، USEK استقبال بیش از 7500 دانش آموزان در سراسر یازده دانشکده و چهار موسسات. به عنوان مثال پانزده واحدهای دانشگاهی که ارائه طیف وسیعی از آموزش و پرورش متنوع در سطح بالا.

شعار USEK است: "هنگامی که روح راستی آید، او شما را به تمام حقیقت منجر شود." (یوحنا 16:13)

ماموریت از زمان تاسیس آن، USEK به دنبال، و مطابق با ماده 92 قانون اساسی از OLM (اد. 2012) و آموزش اجتماعی کلیسای کاتولیک در دانشگاه ها، به منظور کمک به توسعه همه دانش آموزان خود را از طریق برنامه های آموزشی با کیفیت و پژوهش در زمینه های مختلف مطالعه است. با ارائه با کیفیت بالا آموزش به سبک آمریکایی به دانش آموزان خود را، USEK در نظر دارد برای آماده سازی رهبران آینده برای نوآوری، رشد حرفه ای و آموزش مادام العمر، در لبنان، در شرق میانه و سراسر جهان است. USEK به توسعه آموزش مبتنی بر ایمان از دانش آموزان خود را که ریشه در سنت کاتولیک متعهد به موجب آن ارزش های معنوی و اخلاق و همچنین احترام به کثرت گرایی فرهنگی و مذهبی ترویج شده است.

چرا انتخاب USEK؟ دیپلم تحویل داده شده توسط USEK رسما توسط دولت لبنان تصدیق. برنامه های درسی در چنین راه به عنوان برای آماده سازی فارغ التحصیلان آینده برای ورود به بازار کار، با ترکیب دروس نظری با کار عملی (کار آزمایشگاه، کارآموزی، طرح های پژوهشی و پروژه های ایجاد تیم چند رشته ای، و غیره)، علاوه بر ارائه عمومی اولیه توسعه دانش مورد نیاز مجهز به دانش آموختگان در محافل حرفه ای و در جامعه. انتخاب گسترده ای از آموزش پیشرفته و تخصص، که به نیازهای بازار کار و نیاز جامعه سازگار شده است، به دانش آموزان در ده دانشکده USEK و چهار موسسات ثبت نام ارائه شده است.

مطالعات انجام شده در USEK در سیستم مدولار واحد که برای بر اساس نیم سال را به خود اختصاص، و یا "اعتبار" است. با اتخاذ این سیستم، دانشگاه است مطابق با مقررات مقرر شده در دولت لبنان و با مفاد است که به تازگی در دانشگاه های اروپا به تصویب رسید، در حالی که همچنین باقی مانده سازگار با سیستم در نیروی در دانشگاههای آمریکا و کانادا. علاوه بر این، تصویب چنین ساختار دانش آموزان را قادر می سازد برای لذت بردن از انعطاف پذیری در همه سطوح برای مدیریت علمی و مالی از رشته آینده نگر. همچنین این را قادر می سازد:

ارتقاء تحرک دانش آموزان در لبنان و خارج از کشور: وام را می توان انباشته شده و از یک دانشگاه را به دیگری منتقل می شود. شخصی آموزش دانش آموزان: این دوره تحصیلی هر دانش آموز به پروژه های شخصی و حرفه ای (او) او اقتباس شده است. سازمان انعطاف پذیر از ترم: دانش آموزان اجازه آزادی انتخاب تعداد واحد (در حالی که رعایت حداقل و حداکثر تعداد تعیین شده توسط دانشگاه) و دوره های گرفته شده در طول ترم (از یک گروه از دوره ها که برای یک مورد نیاز با توجه به برنامه درسی)، در نتیجه آنها را قادر می سازد برای بهبود شیوه ای که در برنامه خود آنها را تنظیم کنید. توسعه حمایت آموزشی نزدیک: پیگیری و پشتیبانی ارائه شده توسط معلمان است که توسط این واقعیت است که، با تشکر از این سیستم تقویت، آموزش و پرورش است در دانش آموزان متمرکز شده است. پیشنهاد دوره های متنوع به دانش آموزان: این سیستم در داخل و در میان رشته های ترویج یک رویکرد چند رشته ای، و همچنین تبادل. جهت گیری مجدد تسهیل: با تشکر از استقرار لینک های میان دوره های آموزش های مختلف است که ارائه شده است، دانش آموزان به راحتی می توانید برنامه درسی خود را بدون از دست دادن همه دستاوردهای خود را تغییر دهید.

USEK همواره علاقه مند به فعالیت های تحقیقاتی به مقالات متعدد در نشریات است، که توسط مجلات بین المللی منتشر شده توسط دانشگاه (Melto، عفو مشروط de l'Orient را)، حافظهی و مجموعه مقالات همایش های سطح بالا و سمینارها در USEK برگزار اثبات شده است، علاوه بر ، که در نتیجه پژوهش جمعی و فردی افراد که - و توسط بزرگ - مربوط به یک موضوع گسترده ای از تنوع، یعنی که از لبنان و میراث نزدیک شرقی (موسیقی، کلامی، مربوط به علم العبادات، ادبی، حقوقی، تاریخی، معماری ، فنی، علمی، و غیره). در این زمینه، مبادلات در درون و میان رشته ارتقا، در نتیجه برقراری ارتباط بین دانشکده ها و موسسات USEK را، به منظور دستیابی به همکاری بهتر است. علاوه بر این، دانشگاه دسترسی به تجهیزات منابع زیاد است، اختصاص داده شده برای فعالیت های تحقیقاتی و است که در اختیار معلمان / دانش آموزان و محققان قرار داده است.

با توجه به جوانان خود، به USEK خود ادعا به عنوان یک منبع از پویایی و نشاط، به عنوان گسترش مداوم آن، ساختمان های مدرن و کامپیوتری آن ثابت شده است. فناوری اطلاعات و ارتباطات جدید، که تبدیل به ابزار یادگیری کلاس اول، در حال به طور کامل در USEK تعبیه شده و مورد استفاده در همه رشته. همه سالن سخنرانی به اینترنت و اینترانت USEK متصل، و بسیاری از آنها با یک سیستم چند رسانه ای نوآورانه مجهز شده است. دانشکده ها و موسسات نیز با چند آزمایشگاه سلام فن آوری مجهز شده است. به عنوان مثال، سالن بازار، که در دانشکده علوم کسب و کار و تجاری قرار گرفته است، یکی از میان دانشگاه های عربی مهم است، از نظر سطح و تجهیزات. این سالن است، که به زندگی واقعی خوراک داده های مالی دریافت می شود، به اطلاعات و تجزیه و تحلیل آژانس اطلاعات مالی رویترز مرتبط است، و شامل 20 کامپیوتر عملیاتی. از این رو، دانش آموزان با تجهیزات حرفه ای شبیه به یک مورد استفاده در بخش بازرگانی بانک های بزرگ بین المللی ارائه شده است.

با توجه به تاریخ آن، موقعیت جغرافیایی آن، پویایی و شهرت خود را در زمینه های آموزش و پرورش و آموزش، لبنان جذب تعداد بالایی از دانش آموزان، به طور عمده از شرق میانه، بلکه از اروپا و شمال امریکا است. بدن آموزش نیز منعکس این تنوع فرهنگی، که مشخصه USEK، یک منبع غنی سازی است و تولید یک محیط جشنی. ابعاد بین المللی USEK است همچنین از طریق چندین پروژه ها، سمینارها و دیگر فعالیت های فرهنگی، که USEK به، متعهد در همکاری با موسسات آموزش عالی خارجی نشان داد. این مبادلات و آثار مشترک هستند این میوه از 81 کنوانسیون همکاری بین USEK و نهادهای خارجی را امضا کردند. با تشکر از این موافقت نامه، دانش آموزان در USEK ثبت نام قادر به انجام تحقیقات خود را در چارچوب یک جهت مشترک و یا نظارت. علاوه بر این، دانش آموزان ممکن است از گزینه تحت آموزش برای یک یا دو ترم در یکی از دانشگاه های همکار بهره مند شوند. در نهایت، USEK چند تخصص است که در آن دانش آموز است اعطا دیپلم دوگانه (یعنی دیپلم می شود هر دو توسط USEK و دانشگاه شریک امضا) پیشنهاد می کند.

زندگی اجتماعی در USEK است در مورد روابط انسانی نزدیکی در میان دانش آموزان، معلمان و کارکنان اداری، در محیطی با احترام متقابل و آزادی مسئول. دانشگاه است که توسط یک روح واقعی از همبستگی و پشتیبانی، به لطف که، اوراق قرضه جامد از دوستی شکل می گیرد مشخص می شود. پس از رشد عادت کرده اند به پیچیدگی و الزامات آموزش عالی، USEK بنابراین تلاش برای استخدام آموزگاران که مدارک تحصیلی بالا در این زمینه خود از تخصص، و همچنین به عنوان مایل به لحاظ اخلاقی در خدمت دانشجویان جوان متعهد است. پردیس اصلی USEK است در جونیه که هم مرز با خلیج تحمل به همین نام واقع شده است، در امتداد ساحل شرقی دریای مدیترانه. جونیه شهرستان جهانی، که دارای سابقه درخشان، باستان شناسی، زیبایی های طبیعی، اوقات فراغت و ورزش فعالیت ها و مراکز تفریحی متعددی است. محل دانشگاه ترکیب سنت با مدرنیسم، و ارائه یک محیط دلپذیر و آرام که به نفع تفکر و مطالعه.

USEK کشت احساس قوی تعلق در میان دانش آموزان خود را، به لطف زندگی دانشجویی استقبال آن و خدمات مختلف به آنها ارائه می دهد. از این رو، خارج از چارچوب دوره ها، زندگی دانشجویی در USEK چند اشکال طول می کشد و ارائه می دهد موارد جدید به منظور توسعه و ظرفیتهای و دانش جدید و ساخت یک شبکه بزرگ از اطلاعات تماس: نشریه دانشجویی، انجمن های اجتماعی و باشگاه ها، کار معنوی، سفرهای فرهنگی، احزاب دانش آموز ، و غیره. از آنجا که دانشگاه مشتاق در تاکید بر فرهنگ بدن و همچنین که از ذهن است، آن را نیز ارائه می دهد دانش آموزان انتخاب گسترده ای از فعالیت های ورزشی. این برنامه شامل: بسکتبال، والیبال، فوتبال، تنیس، تنیس روی میز، رقص شرقی، یوگا، اسکی، و غیره علاوه بر این، USEK دارای چندین تیم های ورزشی، که بخشی به طور منظم در مسابقات میان دانشگاه را، و همچنین در مسابقات قهرمانی ملی و بین المللی.

به عنوان آموزش عالی گسترده شد و بحران های اجتماعی و اقتصادی در این کشور رشد شدیدتر، USEK تعیین کرده است به اهداف زیر را برای خود:

آموزش عالی را در دسترس همه به همان اندازه، بدون تبعیض و مهمتر از همه، بدون استثنای دانش آموزان از لحاظ اقتصادی محروم شده است. حفظ کیفیت آموزش و پرورش و آموزش دانش آموزان خود را، بنابراین به عنوان آنها را قادر به بهتر در جامعه و در حوزه های حرفه ای خود زندگی می کنند.

USEK مشتاق در نگه داشتن هزینه های خود را مقرون به صرفه است، و دانش آموزان بی بضاعت ترین آن فراهم می کند با کمک های مالی و پرداخت تسهیلات. بورس های تحصیلی نیز به دانش آموزان شایسته ترین اختصاص داده. دفاتر متعدد و خدمات را در اختیار دانش آموزان قرار داده شده است به منظور آنها را با ارائه پشتیبانی، گوشی شنوا، مشاوره و جهت گیری. اینها عبارتند از: دفتر خدمات اجتماعی، آرامش کار دانشگاه، دفتر امور دانشجویان، جهت گیری و مراجعه به مطب، درمانگاه، و غیره

پردیس اصلی USEK است در جونیه در شمال پایتخت لبنان بیروت، 10 کیلومتر به سمت جنوب بیبلوس (جبیل) و 50 کیلومتری جنوب طرابلس واقع شده است، 15 کیلومتر است. می توان آن را به راحتی و به سرعت در حال استفاده از حمل و نقل عمومی قابل دسترسی است. علاوه بر این، سه مرکز منطقه ای آن دانشگاه، که بیشتر داخلی قرار دارد (در Zahlé، Chekka و Rmeich) در حال آموزش پایگاه برای دانش آموزانی که قادر به رفتن به دانشگاه مرکزی می باشد.

این مدرسه این برنامه ها را ارائه می نماید:
  • انگلیسی

بازدید کنید MAs » بازدید کنید MScs » از دوره های ارشد بازدید کنید » بازدید کنید Certificates »

برنامه ها

این مرکز تحصیلی همچنین ... ارائه می نماید:

کارشناسی ارشد

Master in Criminology

Campus تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

Master in Criminology (36 credits – 2 years) [+]

Master in Criminology (36 credits – 2 years) Job Opportunities

Graduates of the Faculty of Law will be qualified to practice the following professions:

Magistracy Bar Diplomatic Career Notary Civil Service Bank and Insurance Sectors International Organizations and Institutions Corporate Consultant Teaching [-]

Master in Diplomacy and International Security

Campus تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

The Higher Institute of Political and Administrative Sciences offers a Master Degree in Diplomacy and International Security over two years, following on from a Bachelor Degree, and is tailored to meet the needs of both the Anglophone and Francophone public and to better comply with the demands of the labor market and the diplomatic community. [+]

Do you want to develop a global vision of international security and defense through an innovative vision of diplomacy and security?

The Master in Diplomacy and International Security offered by the Higher Institute of Political and Administrative Sciences can meet your expectations.

The Higher Institute of Political and Administrative Sciences offers a Master Degree in Diplomacy and International Security over two years, following on from a Bachelor Degree, and is tailored to meet the needs of both the Anglophone and Francophone public and to better comply with the demands of the labor market and the diplomatic community.

The Master in Diplomacy and International Security enables you to:... [-]


Master in Education – Technology of Education

Campus تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

Technology of Education [+]

Department of Educational Science

The education world is nowadays facing increasingly complicated situations and major challenges.

It is important that the concerned actors have a link to consider such challenges, promote new analysis and action models, update their practices and develop new projects.

Due to the importance of education, which is the treasure of knowledge-based societies, the Department of Education trains several types of educational professionals at different university levels: education administrators, teachers in cycles I and II and basic education levels, educational technologists, and researchers in the field of education.

The Department bases its education not only on a sum of accumulated knowledge, but also on the ability to think and to criticize in order to build a better world. And it is the responsibility of the educator of today to form the men and women of tomorrow. ... [-]


Master in Interior Architecture

Campus تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

The Master in Interior Design gives the student a professional training level based on creativity, professionalism, and also upon the acquisition of knowledge and skills. To design a project is to set sensitive and creative intellectual and artistic relations between space and light, materials, colors, equipment, furniture, objects and users. [+]

The Master in Interior Design gives the student a professional training level based on creativity, professionalism, and also upon the acquisition of knowledge and skills. To design a project is to set sensitive and creative intellectual and artistic relations between space and light, materials, colors, equipment, furniture, objects and users.

Program Structure

Studies leading to the Master in Interior Design are organized around three specialization options: Interior Design Architecture, Product Design and Scenography. Each option is a place for reflection, synthesis and creation, of which the workshop project is the main part of the training.

The courses and seminars allow the student to deepen their proficiency in specialized areas under the guidance of professionals. They will broaden their fields of application through a multidisciplinary approach and develop their versatility through these student workshops, planned on themes related to interior architecture, design, landscape, theater and new technologies of communication etc. They also fit the student's work in its human and social context. ... [-]


Master in Specialized Higher Musical Education

Campus تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

Department of Higher and Specialized Musical Education [+]

Department of Higher and Specialized Musical Education

The proposed options by the Department of Higher and Specialized Musical Education are as follows: Musical instrument Occidental Classical Singing Arabic singing Musical composition Solfeggio / Dictation

This Department is intended for students of the School of Music who have their baccalaureate, have reached the ¾ of the instrument or singing program, and want to perfect the domain of performance and interpretation. At the end of their studies, students will be awarded a Bachelor, Master or Doctorate in Specialized Higher Musical Education under one of the following specializations: Musical Instrument, Occidental Classical Singing, Arabic Singing, Musical Composition, Solfeggio / Dictation.... [-]


Master in Visual Arts

Campus تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

Studies in Visual and Performing Arts are based on exploration, competence and the progressive deepening of knowledge, as well as on the deepening and ongoing evolution of learning. This program cannot therefore be academically considered without the support of regular and assiduous practical and reflexive participation of students. [+]

Studies in Visual and Performing Arts are based on exploration, competence and the progressive deepening of knowledge, as well as on the deepening and ongoing evolution of learning. This program cannot therefore be academically considered without the support of regular and assiduous practical and reflexive participation of students.

Programs are established according to the international system of American credits. Throughout undergraduate studies (BA), the program focuses on specialized training in the option chosen by students. The possession of technical, theoretical and artistic skills enables them to professionally carry out projects that will lead to the autonomous conduct of artistic and commercial orders. ... [-]


کارشناسی ارشد(MA)

Master of Arts in Arabic Language and Literature

Campus تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

The Department of Arabic Language and Literature caters to the university’s long-term commitment to reviving the Arabic heritage and encouraging modernity and evolution in the Arab world. It also offers enriching contributions to world civilization which put an emphasis on authentic human values. [+]

The Department of Arabic Language and Literature caters to the university’s long-term commitment to reviving the Arabic heritage and encouraging modernity and evolution in the Arab world. It also offers enriching contributions to world civilization which put an emphasis on authentic human values.

Diplomas

The Department delivers the following diplomas, which are recognized by the Lebanese State: Bachelor of Arts in Arabic Language and Literature (96 credits - 3 years) Master of Arts in Arabic Language and Literature (36 credits - 2 years) Ph.D. in Arabic Language and Literature (60 credits - 3 years)

Job Opportunities

These officially recognized diplomas authorize their holders to work in Lebanon, in the Arab countries and around the world. They open up vast horizons and offer various job opportunities. For instance, graduates can be:... [-]


Master of Arts in E-Journalism and E-Communication

Campus تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

Master of Professional Studies in E-Journalism and E-Communication: (36 credits - 2 years) [+]

Overview

Founded in 2007, the Department of Journalism and Communication within the Faculty of Letters offers a multidisciplinary training which has a twofold objective. Firstly, as well utilizing new media, future journalists explore ways to improve their communication skills and experience in how to use various journalism genres. Moreover, they develop their comprehension capacities in evaluating events and social phenomena. Secondly, students gain knowledge of media discourse analysis, unbiased information and communication theories; all this will be tackled within a world where technology and its challenge are in constant evolution.

Diplomas

The Department issues the following diplomas, which are recognized by the Lebanese State:... [-]


Master of Arts in History

Online & Campus Combined تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

History training, within the department, aims to look for the truth according to a rigorous objective approach. This role particularly helps understand and explain facts completed by Humankind through the ages and aims to derive an argumentative analysis of situations belonging to contemporary History. The privileged localization of the University has enabled members of the Institute of History, ever since its foundation, to implement a reading of humanitarian and Christian inspiration to an increasingly distorted reality. History training also seeks ways in which to reconcile Lebanese identity and cultural diversity; in order to both make the world a model of dialogue and the Lebanese an educated citizen, respectful of Human Rights and democratic values. To this end, the Institute of History offers an education, which is open to general historical knowledge and specialized Oriental studies. It initiates advanced research projects, which shed light on heritage and questions current affairs, through fundamental issues related to research (debates, conferences, colloquiums, surveys…) ™ [+]

History training, within the department, aims to look for the truth according to a rigorous objective approach. This role particularly helps understand and explain facts completed by Humankind through the ages and aims to derive an argumentative analysis of situations belonging to contemporary History. The privileged localization of the University has enabled members of the Institute of History, ever since its foundation, to implement a reading of humanitarian and Christian inspiration to an increasingly distorted reality. History training also seeks ways in which to reconcile Lebanese identity and cultural diversity; in order to both make the world a model of dialogue and the Lebanese an educated citizen, respectful of Human Rights and democratic values. To this end, the Institute of History offers an education, which is open to general historical knowledge and specialized Oriental studies. It initiates advanced research projects, which shed light on heritage and questions current affairs, through fundamental issues related to research (debates, conferences, colloquiums, surveys…) ... [-]


Master of Arts in International Relations

Campus تمام وقت 2 - 3  October 2018 لبنان Jounieh

The Bachelor of Arts in International Relations at ISSPA aims to educate students about political and economic theories and stakes, which structure relations between States. [+]

The Bachelor of Arts in International Relations at ISSPA aims to educate students about political and economic theories and stakes, which structure relations between States.

This program is based on the following themes:

International law and international organizations History and theory of international relations Contemporary political and economic stakes World Order and Superpowers Diplomas

Bachelor of Arts in International Relations (96 credits - 3 years) Master of Arts in International Relations (36 credits - 2 years)

This Master sheds light on the following themes:

Terrorism and international security International economy and globalization International migrations Current affairs Mediterranean politics Political communication Graduate research dissertation Job Opportunities ... [-]

Master of Arts in Modern Languages and Translation

Campus تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

The Department of Interpretation and Translation enables its students to fulfill a vocation to their country by promoting inter-linguistic communication. Knowledge and practical command of Arabic, French and English, along with the optional acquisition of other international languages, provides Lebanon with a historically beneficial multilingualism. Lebanon, situated at the confluence of East and West, also benefits from courses given in the art of translation and interpretation between the above languages. This provides a capacity for openness, dialogue, communication and exchange, which is enriching on all levels: economic, sociopolitical, educational and cultural. The Department is eager to promote this enriching multilingualism and to train professionals to practice written translation and interpretation. [+]

The Department of Interpretation and Translation enables its students to fulfill a vocation to their country by promoting inter-linguistic communication. Knowledge and practical command of Arabic, French and English, along with the optional acquisition of other international languages, provides Lebanon with a historically beneficial multilingualism. Lebanon, situated at the confluence of East and West, also benefits from courses given in the art of translation and interpretation between the above languages. This provides a capacity for openness, dialogue, communication and exchange, which is enriching on all levels: economic, sociopolitical, educational and cultural. The Department is eager to promote this enriching multilingualism and to train professionals to practice written translation and interpretation. ... [-]


Master of Arts in Social Sciences

Campus تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

The Department of Social Sciences allows you to study the behavior of Society, to understand the Human Being in his environment, and to measure the causes and effects of his well-being. It is the duty of the sociologist to be in the service of his Society, in order to lead it towards a civically minded, politically safe development, and ethical responsibility. [+]

The Department of Social Sciences allows you to study the behavior of Society, to understand the Human Being in his environment, and to measure the causes and effects of his well-being. It is the duty of the sociologist to be in the service of his Society, in order to lead it towards a civically minded, politically safe development, and ethical responsibility.

Thanks to the training in social sciences, students deal with social issues in terms of globalization, the components of its vocabulary, its purposes and targets. They learn to struggle against inequality, to lead collective action, to understand all forms of Middle-Eastern, Mediterranean or other politics, and to organize cultural centers. The training prepares students to do research in social sciences; particularly research that focuses on a deep exploration of their society, in order to be involved therein as promoters of salvation. ... [-]


Master of Arts in Syro-Antiochene Sciences

Campus or Online تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

The Syriac-Antiochene heritage is the backdrop of the theological thinking of the Faculty of Religious and Oriental Sciences. The Faculty aims to develop its research and studies in this area of heritage. [+]

The Syriac-Antiochene heritage is the backdrop of the theological thinking of the Faculty of Religious and Oriental Sciences. The Faculty aims to develop its research and studies in this area of heritage.

Within this perspective, it is committed to the process of the conservation and the development of the theological heritage of the Syriac language and traditions. This precious Syriac heritage has to be available to researchers.

The Department of Syro-Antiochene Sciences aims to educate researchers in the field of the culture and the civilization of the Syriac language. It is considered as an essential complement to the Faculty of Religious and Oriental Sciences of USEK, which has taken, as a main task, to value the Antiochene heritage. The Syriac language and culture is one of the fundamental components of this heritage ... [-]


کارشناسی ارشد(MSc)

Master of Science in Oenology

Campus تمام وقت June 2018 لبنان Jounieh

The Department of Agri-Food Sciences supports the vision and mission statements of the Faculty of Agricultural and Food Sciences through multidisciplinary teaching, learning and research activities in food science. The mission of the department is to produce socially and ethically responsible graduates who are leaders in dealing successfully with the national and global food and health challenges and who will have a positive impact on their communities and the food industries for the betterment of the quality of human life. [+]

The Department of Agri-Food Sciences supports the vision and mission statements of the Faculty of Agricultural and Food Sciences through multidisciplinary teaching, learning and research activities in food science. The mission of the department is to produce socially and ethically responsible graduates who are leaders in dealing successfully with the national and global food and health challenges and who will have a positive impact on their communities and the food industries for the betterment of the quality of human life.

Program Educational Objectives

Graduates of the Agri-Food Sciences program at USEK will be highly competent in:

Investing the scientific and engineering skills acquired throughout their studies to meet the emerging challenges in the food industry; Serving as effective leaders and team members by applying academic skills and contributing effectively in multidisciplinary exploratory and production teams. Program Learning Outcomes ... [-]

MS in Actuarial and Financial Mathematics

Campus تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

Fields of application in mathematics are numerous and range from statistics and data analysis to algorithmics, a discipline related to theoretical computing and applied modeling in all disciplines through computer networks, chemistry, biology, economy, finance and demography, in addition to systems engineering. Actuaries are one of these application fields. [+]

Fields of application in mathematics are numerous and range from statistics and data analysis to algorithmics, a discipline related to theoretical computing and applied modeling in all disciplines through computer networks, chemistry, biology, economy, finance and demography, in addition to systems engineering. Actuaries are one of these application fields.

This training focuses on analysis, control of risks and future financial impacts of uncertain events. Actuaries particularly deal with calculations of insurance policies, pension plans, interest rates, social security benefits, business projects, etc.

Statistics provide numerical methods in the analysis and interpretation of data collection. ... [-]


MS in Biochemistry

Online & Campus Combined تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

This highly varied new specialization, interested in the chemistry of the living world, has made major breakthroughs in various fields, including biotechnology, particularly health, genetics, pharmacology, cosmetology, food industry, and environment. The training is based on a highly advanced program in cellular biology, chemistry and biochemistry, both on the theoretical and experimental levels and multidisciplinary research. [+]

This highly varied new specialization, interested in the chemistry of the living world, has made major breakthroughs in various fields, including biotechnology, particularly health, genetics, pharmacology, cosmetology, food industry, and environment. The training is based on a highly advanced program in cellular biology, chemistry and biochemistry, both on the theoretical and experimental levels and multidisciplinary research.

Diplomas Bachelor of Sciences in Biochemistry (96 credits - 3 years) Master of Sciences in Biochemistry (36 credits - Bachelor + 2 years) This program is oriented towards options in the following field: cosmetology and pharmacology (French and English sections). Job Opportunities ... [-]

کارشناسی ارشد علوم در مهندسی مواد غذایی

Campus تمام وقت October 2018 لبنان Jounieh

گروه علوم کشاورزی و غذا از دیدگاه و اظهارات مأموریت دانشکده کشاورزی و علوم غذایی از طریق تدریس، یادگیری و فعالیت های تحقیقاتی مختلف در علوم غذا پشتیبانی می کند. مأموریت این وزارتخانه تولید فارغالتحصیلان اجتماعی و اخلاقی است که رهبران در برخورد با مشکلات ملی و جهانی غذا و سلامت هستند و تاثیر مثبتی بر جوامع و صنایع غذایی برای بهبود کیفیت انسان خواهند داشت. زندگی [+]

گروه علوم کشاورزی و غذا از دیدگاه و اظهارات مأموریت دانشکده کشاورزی و علوم غذایی از طریق تدریس، یادگیری و فعالیت های تحقیقاتی مختلف در علوم غذا پشتیبانی می کند. مأموریت این وزارتخانه تولید فارغالتحصیلان اجتماعی و اخلاقی است که رهبران در برخورد با مشکلات ملی و جهانی غذا و سلامت هستند و تاثیر مثبتی بر جوامع و صنایع غذایی برای بهبود کیفیت انسان خواهند داشت. زندگی

اهداف برنامه آموزشی ... [-]