Ruskin College

مقدمه

توضیحات رسمی را مطالعه کنید

چرا تحصیل در راسکین؟

اشخاصی مانند شما که مایل به ایجاد تغییرات مثبت به زندگی خود و تصمیم به حفظ آموزش و پرورش، مدارک و فرصت هایی که ما ارائه می دهیم.

به عنوان یک علاوه بر آموزش و پرورش دانشگاه در آکسفورد، راسکین ارائه می دهد فرصت های آموزشی، به بزرگسالان با مدارک رسمی در محیط رسمی چند یا هیچ. برنامه درسی ما با دانش آموزان، شور و شوق خود، نیاز دارد، جاه طلبی و مهارت شروع می شود و ما ارائه می دهیم متقاضیان ما راه پیشرفت بالقوه از دوره های پایه و اساس، از طریق به دسترسی به آموزش عالی، برنامه های درجه تا سطح کارشناسی ارشد.

این که آیا شما در مورد دستیابی به شرایط، به دنبال شور و شوق فراموش و یا به سادگی یادگیری برای لذت بردن از آموزش و پرورش می باشد. کالج های مسکونی دوستانه ما دانش آموزان را به خود جذب از جوامع محلی ما، در سراسر بریتانیا و جهان به یکدیگر کمک یاد بگیرند.

ما به شما کمک کند به یک سطح از مطالعه است که مناسب مهارت و تجربه خود را پیدا کنید.

کالج راسکین دارای سابقه افتخار حمایت از افراد برای تحقق بخشیدن به توانایی های بالقوه خود. ما یک کالج کوچک، با ایده های بزرگ - و برنامه های ما ارائه می دهیم به معنی یادگیری خود را نیز می تواند تغییرات مثبت به زندگی دیگران ایجاد کند. راسکین دانش آموزانی که نه تنها می خواهم به توسعه خود، بلکه خواهید برای قرار دادن چیزی در جامعه استقبال می کند.

همه از دوره های ما از ویژگی های همان آموزش با کیفیت بالا و حمایت و طیف وسیعی از گزینه وجود دارد برای شما به اکتشاف، از دوره های کوتاه مدت از طریق درجه به برنامه های کارشناسی ارشد.

چه خبر ویژه در مورد راسکین؟

  • برتری علمی - راسکین ارائه می دهد پرسنل مجرب که ارائه یک تجربه آموزش در حمایت و غنی سازی
  • محیط - با کمک ما میتوانید بالقوه خود را تحقق و غلبه بر موانع شخصی خود را به یادگیری است. معلم خصوصی خود را به شما برای پیدا کردن مهارت های شما نیاز دارید و رسیدگی به چالش های شما صورت کمک خواهد کرد
  • جامعه همفکر - به شما امکان پیوستن به یک جامعه از مردم هم فکر و مطالعه در کنار بزرگسالان دیگر مانند شما را انتخاب کرده اند برای ایجاد یک تغییر مثبت در زندگی خود
  • پیشرفت پاک کردن - سفر یادگیری خود را به توانایی ها و آرمان های شما طراحی شده و است که می تواند دسترسی مستقیم بر روی یک برنامه درجه معنی (منوط به مصاحبه)
  • چشم به آینده - آنچه شما می تواند دستیابی به بستگی به مهارت های شما در طول مطالعات خود را توسعه یافته است. دوره های طولانی تر ما می تواند به شما به طور مستقیم به مشاغل حرفه ای منجر و یا بر روی بیشتر آموزش عالی.

داستان ما شروع 115 سال پیش، ریشه در آموزش بزرگسالان طبقه کارگر است. امروز، ما همچنان به ارائه فرصت ها و حمایت به دانش آموزان که اغلب به چالش کشیدن شرایط مواجه هستند. دانش آموزان از تمام جنبه های زندگی به ما می آیند، در تمام سنین، برخی با تعهدات خانواده یا مراقبت، بسیاری از کسانی که با بیکاری و یا پاره وقت، مشاغل کم پرداخت می شود، و بسیاری از کسانی که آموزش و پرورش، مدارک و شانس پیش از آن در در رد شده است آشنا هستند خود زندگی می کند.

چرا کالج راسکین فصل بعد در داستان خود را را ندارد؟

اسکان در راسکین

کالج راسکین در قدیمی Headington، منطقه تنها سه مایل از مرکز آکسفورد و غنی در تاریخ واقع شده است. سابق ساکنان Headington شامل CS لوئیس، JRR تالکین، سر آیزایا برلین و الیزابت بوون میان دیگران است.

از Headington خدمات منظم اتوبوس و مکرر به مرکز شهرستان، و یک سرویس مربی تیم به طور منظم به لندن وجود دارد.

هنگامی که یک محل ارائه می شود، دانش آموزان تمام وقت می توانند برای یک اتاق خواب مطالعه تنها برای کل سال تحصیلی (40 هفته) اعمال می شود. اسکان برای دانش آموزان در سایت از استاندارد بالا، به تازگی مرمت شده و مطالعه ارائه / اتاق های خواب در بلوک کوچک در صلح آمیز، دانشگاه نیمه روستایی.

یک انتخاب از اتاق های استاندارد با حمام مشترک و یا حمام و توالت امکانات، و یا EN اتاق مجموعه با هزینه بالاتر و در صورت موجود بودن وجود دارد. همه آشپزخانه به اشتراک گذاشته اند، و سه اتاق مشترک برای استفاده در شب وجود دارد.

کالج اشغال یک سایت زیبا با مناطق lawned به جلو، شامل درختان نمونه و خیابان elms، یک باغ دیواره پشت با فرصت برای تبدیل شدن به درگیر، یک باغ، یک چوب کوچک و meadowland فراتر از آن. مهمتر از همه، این است که یک محیط آرام و آرام است که در آن به مطالعه را فراهم می کند.

زندگی در پردیس

کالج از سراسر بریتانیا و بسیاری از نقاط جهان دانش آموزان جذب می کند. در جامعه مسکونی خود، دانش آموزان معاشرت، مطالعه و به یکدیگر کمک یادگیری در یک محیط دوستانه است.

تا به روز امکانات رایانه در طول هفته، از جمله تعطیلات آخر هفته در دسترس هستند، و مدرن، هدف ساخته شده است کالاهان کتابخانه مجهز با بیش از 40000 جلد است.

یک اتحادیه دانشجویان فعال، به نام راسکین کالج اتحادیه دانشجویی (RCSU)، که به ترویج و پشتیبانی از منافع دانش آموزان راسکین، فعالیت هماهنگ و حامیان مالی گروه ها و جوامع در کالج وجود دارد.

دانش آموزان نیز واجد شرایط برای پیوستن به اتحادیه آکسفورد، و دانشگاه آکسفورد باشگاه ها و جوامع، که ارائه ثروت از ورزشی، تئاتر، موسیقی و فعالیت های سیاسی.

کالج راسکین یکی از liveliest سالن برای جلسات ادبی و سیاسی در آکسفورد است. ما از دیدن بلندگو، شب موسیقی و نوشتن و شعر خوانش خلاق، علاوه بر میزبانی انواع حوادث بستر های نرم افزاری در تئاتر، قانون، جنس و سابقه.

زندگی در آکسفورد

شهر آکسفورد ارائه می دهد طیف گسترده ای از فرصت های فرهنگی و اوقات فراغت.

Ashmolean اولین موزه عمومی و خانه های مجموعه جهان از مجسمه سازی کلاسیک به نقاشی امپرسیونیست بود. موزه هنر مدرن بهترین کار معاصر ارائه می دهد. در کالج آکسفورد، بسیاری از مجموعه های خوب از هنر در دسترس برای مشاهده عموم می باشد.

Bodleian کتابخانه، کتابخانه اصلی پژوهش از دانشگاه آکسفورد، شمارش در میان معتبر ترین در جهان، و کتابفروشی Blackwells آکسفورد گل سرسبد برای یکی از بزرگترین فروشندگان کتاب دانشگاهی انگلستان است.

از درام کلاسیک، از طریق اپرا و رقص، به ایستادن و باند نام بزرگ و خوانندگان - آکسفورد نمایشگاه و تئاتر جدید بهترین عملکرد در تور نمایشگاه است. انواع دیگر فضاهای عملکرد مقیاس کوچکتر تهیه برای همه سلیقه ها، فرصت های بسیاری ارائه به شرکت کنند.

صحنه موسیقی پر جنب و جوش نیز در بارها و باشگاه های آکسفورد حق در سراسر شهرستان از قوم به فانک، سنگ به رگی وجود دارد.

ورزش ها بزرگ و امکانات تفریحی در آکسفورد وجود دارد. مرکز ورزشی دانشگاه اسکواش و ورزشگاه، و فرصتهای فراوانی برای مشارکت فردی و تیمی وجود دارد. این شهرستان خود را نیز ارائه می دهد یخ و انواع مراکز ورزشی و امکانات.

دسترسی دانشگاه

بسیاری از امکانات از دانشگاه آکسفورد، کتابخانه های آن، زندگی اجتماعی، و رویدادها، باز به راسکین دانش آموزان از طریق لینک کالج هستند. دانشجویان مشغول به تحصیل در کاردانی در کسب و کار و اجتماعی شرکت می توانند برای دسترسی به امکانات ارائه شده توسط دانشگاه آکسفورد بروکس، از جمله کتابخانه، خدمات حرفه و امکانات ورزشی در.

کالج راسکین نیز ایجاد کرده است ارتباط با دانشگاه به ارائه پیشرفت به آموزش عالی برای کسانی که تکمیل یکی از دسترسی به دوره های آموزش عالی دیپلم یا دوره اول (CertHE) و دوم (کاردانی).

این مدرسه این برنامه ها را ارائه می نماید:
  • انگلیسی

بازدید کنید کارشناسی ارشد(MA) »

برنامه ها

این مرکز تحصیلی همچنین ... ارائه می نماید:

کارشناسی ارشد(MA)

MA International Labour and Trade Union Studies (ILTUS)

Campus تمام وقت پاره وقت 1 - 2  August 2017 بریتانیا Oxford + {تعداد} بیشتر

Labour movements worldwide are seen as being in crisis and are actively seeking ways of renewal. These issues are closely linked with globalisation and with fluidity among emergent transitional and developing states and countries. Ruskin’s place in the labour movement, together with academic staff researching, writing and teaching in the field, puts it in a good position to become a centre of debate and scholarship in this project. [+]

This is a one-year full time or two-year part time postgraduate course. Labour movements worldwide are seen as being in crisis and are actively seeking ways of renewal. These issues are closely linked with globalisation and with fluidity among emergent transitional and developing states and countries. Ruskin’s place in the labour movement, together with academic staff researching, writing and teaching in the field, puts it in a good position to become a centre of debate and scholarship in this project. The Ruskin MA offers practitioners and scholars of such challenges the conceptual, analytical and critical framework for understanding and explaining labour movement change. This MA course aims to: Stretch student thinking beyond the ‘envelope’ to new and creative strategies of labour movement renewal and transformation, and their own role and identity in this. Debate issues such as: Organised labour’s relationship with globalisation Internal union democracy and leadership, Inclusively in relation to diversities across gender, class, age, ethnicity, religion, sexuality, disability Cross national and cross cultural comparisons Achieving praxis – theory into practice WHAT WILL I STUDY ON THE COURSE? The MA’s focus is on contemporary issues and the future of labour movements. While strongly grounded in practice, theoretical frameworks will frame and explain issues and students will extend this approach in their Part 2 work/union/current issue based Dissertation. At workshops students discuss and debate with one another, with tutors and with invited academic researchers and speakers from the labour movement. Tutors on the MA are themselves experienced researchers and publish in their fields. Full time students may be sponsored by their own or other trade union organisations. If in the UK, these will normally provide trade union attachments (unpaid) for overseas students. Some scholarships maybe available. The course is designed for: Experienced UK trade union officers and activists (paid and lay) from UK unions especially those which have and are developing international departments and who work closely with overseas partners such as PSI (Public Services International), ICFTU (International Confederation of Free TUs) and the ETUC (European Trades Union Confederation) as well as their sister unions abroad. UK trade union officers and activists working in professional and white collar unions who are already graduates, and are seeking postgraduate academic study and qualifications in the field. Overseas specialists, including from EU countries, in developing and emerging economies, and eastern/central Europe. Activists and officers from labour movements worldwide. NGO workers in the field, equality and human resources specialists in the field. Graduates of industrial relations, human resource management, business, economics and associated disciplines. Graduates of Ruskin’s BA International Labour and Trade Union Studies Full time students will write their dissertations between June and October and will have individual tutorial/supervisory supervision from tutors in the College. HOW WILL I LEARN AND BE TAUGHT ON THE COURSE? You don’t have to live in Oxford to study the MA. The part time course runs over two years and is organised through three-day residential workshops at Ruskin College. Between workshops, students keep in touch with one another and with tutors via e-support systems. The full time course runs over 12 months. Overseas students on scholarships will normally live in Ruskin student accommodation, and other full time students may do so if accommodation is available. Students from both part time and full time courses will join together for classes at the three-day residential workshops. Full time students will attend seminars and tutorials and spend time at UK labour organisations on unpaid attachments. Student support Support systems between workshops include tutors, the programme coordinator, and student colleagues in Student Study Groups (SSGs) using a range of communications methods; principally e-communications. If students are sponsored by/working with or for a union or other organisation, we expect that they will be given support such as access to data, relevant policies and strategies, conferences, meetings with key people. This is especially important since assignments are oriented mainly towards labour movement current issues. ADMISSION REQUIREMENTS Students will normally be graduates with an honours degree, or equivalent qualifications in a relevant area of study. Instead of a degree, you may be admitted if You have relevant paid or unpaid experience including training/education courses, in organisations such as trade unions, community, voluntary or political groups. You have knowledge and academic skills commensurate with degree level work. You can show evidence of capacity for post-graduate study through providing a portfolio of recent written work; for example reports, policy papers, funding applications, essays, etc. You complete an academic case study analysis exercise and background reading set by the MA to the equivalent standard of a first degree You have qualifications in the relevant area of study and have completed the equivalent of year 1 elsewhere, you may apply for entry to Part 2 of the MA programme. COURSE AND APPLICATION DATES This course runs every other year. There will be a series of open days throughout the year that the course starts. CAREERS The MA aims to provide a higher education level qualification for labour movement and associated practitioners in order to enhance their strategic skills and knowledge and provide the basis for career progression in the field, including movement between union policy development and practice and academic research and education. As evidenced by the 2005 TUC Union Officer Training Review, which notes that following changes in union officer roles and entry routes, the level of educational qualifications has increased and now among officers, degree/HND and professional qualifications dominate (2005:9). The MA is equally useful for those seeking to develop research and academic careers in the field. HOW TO APPLY FOR THIS COURSE You can apply for courses online via the Ruskin College website or you can download a pdf of our application form. Send printed application forms to: Academic Registrar, Ruskin College, Ruskin Hall, Dunstan Road, Old Headington, Oxford, OX3 9BZ You can request a hard copy of the application form to be sent to you by contacting Reception at Ruskin Hall on 01865 759600 or email enquiries@ruskin. ac.u You should submit your application with: Evidence of your formal qualifications, and for those applying on the basis of equivalence, examples of recent written work and previous study etc. 2,000 words on Why You Want to Apply for the MA International Labour & Trade Union Studies at Ruskin College FUNDING YOUR STUDIES Students are responsible for the payment of their own tuition fees on this course and there will be an additional residence and catering charge for the residential workshops (approximately £150.00 per workshop). There are six workshops in year one, and three in year two. Some individual unions provide scholarships for study at Ruskin. The TUC also generously provides three scholarships per year of £1,000.00. The MA programme co-ordinator, Ian Manborde (07900 325379) is willing to assist MA applicants in seeking financial assistance from their trade unions and employers. Historically, the majority of all MA ILTUS students receive some form of financial assistance for MA study from their trade union and/or employer. Fees and Funding How to Finance your Studies for UK - based students There are a range of options available to help you finance your studies dependent on the level of course you are undertaking, your financial status and where you live in the UK. Students should make their application for financial assistance as soon as they receive their offer letter. Information on where to apply for funding will be included in the offer letter, along with the tuition fee amount and any course codes that you will need. Students will not be allowed to enrol unless they can provide evidence to show how their tuition fees and (if applicable) residential and catering fees will be paid. Tuition Fees 2015/16 Access to HE Programmes, Level 3, Full Time: £3,358 Certificate of Higher Education Level Full Time Part Time Business and Social Enterprise Level 4 £6,000 £3,000 English Studies: Creative Writing and Critical Practice Level 4 £9,000 £4,500 History Level 4 £9,000 £4,500 International Labour and Trade Union Studies Level 4 £9,000 £6,750 Law Level 4 £9,000 £4,500 Social and Political Studies Level 4 £9,000 £4,500 Writing for Performance Level 4 £9,000 £4,500 B.A. Degree Level Full Time Part Time Social Work Level 4 £9,000 £6,750 Youth and Community Level 4 £9,000 £6,750 MA Programmes Level Full Time Part Time Public History Level 7 £5,100 £2,550 Resident Study Bedroom Rates 2014/15 40wks per wk Study Bedroom standard Y£4,000 £100 Study Bedroom en-suite £4,840 £121 [-]

MA Public History

Campus تمام وقت پاره وقت 1 - 2  September 2017 بریتانیا Oxford + {تعداد} بیشتر

The course covers the role of history in the public arena: museums, documentaries, monuments, lectures, guided tours and community events are just some of the things that constitute Public History. It also examines the relationship between history and politics, and the powerful influence of history on contemporary society. [+]

This is a one-year full time, or two-year part time postgraduate course. It is aimed at students with a passion for history, but does not necessarily require an undergraduate degree in the subject. The course covers the role of history in the public arena: museums, documentaries, monuments, lectures, guided tours and community events are just some of the things that constitute Public History. It also examines the relationship between history and politics, and the powerful influence of history on contemporary society. WHAT WILL I STUDY ON THE COURSE? Emphasis is placed upon students using course concepts to develop their own interests. Students write a portfolio of nine pieces of work (including pieces of public history) and a dissertation, or produce a larger piece of public history as an alternative. Throughout students are encouraged to pursue their own interests and to prepare their work for publication and presentation. Dissertation/Dissertation Alternate The final module provides students with the opportunity to bring together everything they have learnt so far in either a 12,000 word dissertation on a topic of their choice made in consultation with their tutor or to produce a substantial piece of public history, again on a topic of their choice made in consultation with their tutor. This course is intended to: Develop students’ systematic understanding of the theory andpractice of Public History at post-graduate level Foster students’ critical awareness of the latest developments in public history including critical evaluation of different approaches Provide students with extensive opportunities to practice the techniques and concepts of public history Encourage students’ originality in the acquisition and application of historical research and enquiry Develop students’ skills in the critical evaluation of current research and debate in public history Enable students to think imaginatively and creatively about the nature of history Build on students’ existing enthusiasms and historical knowledge to develop new approaches to historical inquiry Outcomes for students Knowledge and understanding After successfully completing the course, students will be able to: Systematically and critically deal with complex historiographical and methodological ideas Critically engage with the debates within and surrounding public history Apply their knowledge and critical understanding of (public) history at a high level Cognitive skills After successfully completing the course, students will be able to: Demonstrate self-direction, knowledge, and originality in tackling and solving problems Think imaginatively and creatively about the nature of (public) history Critically evaluate current research, practice, and debate in (public) history Practical and professional skills After successfully completing the course, students will be able to: Present historical research to specialist audiences Present historical research to non-specialist audiences Act autonomously in planning and executing research and writing Continue to advance their knowledge through independent work and practice Act as part of a team in planning and executing research and writing Transferable skills After successfully completing the course, students will be able to: Demonstrate initiative, personal responsibility, and decisionmaking in complex and unpredictable situations Demonstrate originality in the acquisition and application of ideas to specific content/practice Confidently share ideas verbally or in writing Develop content appropriate for an on-line forum HOW WILL I LEARN AND BE TAUGHT ON THE COURSE? The programme modules are underpinned by a learning and teaching strategy adopting a range of approaches including presentations, seminars, and one-to-one tutorials. Within classes emphasis is placed on inter-active teaching and learning. Students will be expected to engage personally, in small groups and larger classes, with a range of material and ideas. Students will engage critically and analytically with written, visual, oral and audio-visual material, including IT material and their own material. One-to-one tutorials provide students with the opportunity for individual or small group discussions on work submitted both at the conceptual and the drafting stages. Coupled with the College’s Learning Development team, teaching via tutorials allows for strong relationships to develop between staff and students and among students themselves, thus further creating a supportive learning environment. Attention is paid throughout the modules to both researching a range of materials and reflecting on historiographical processes. Particular focus will also be given to current debates in public history. Assessment is varied, including some more traditional academic history essays and reviews, alongside more creative projects that enable students to produce pieces of public history or engage with the sector in other ways. In requiring students to complete nine pieces of work before they start the dissertation module we are encouraging them to develop a variety of skills. Students are encouraged, and required in two modules, to produce practical work in different formats. This may include new materials for a course they teach; a guided walk and critique; a critique of an exhibition; a new guide for a museum; a video with critical analysis; oral history interviews; or a detailed analysis of an object or visual image. The dissertation or dissertation alternate are viewed as an opportunity for students to bring together everything they have learnt in both an academic form and one more accessible to nonspecialists. The placement is designed to allow students to gain experience and reflect on the public history sector while also producing academic work. The placement constitutes part of the Consuming and Producing Public History module and as such offers another opportunity for in-depth engagement with public history. Students and staff will work together to find a suitable placement—students who are already working or volunteering in the public history sector may use that as their placement. ADMISSION REQUIREMENTS This is a postgraduate course. We expect most, though not necessarily all, candidates to have first degrees in a relevant subject. Applicants do not need to have a first degree in History, but do need to be able to demonstrate their ability to study at postgraduate level. Recent students have had backgrounds in Art, Engineering, Media Studies, Design, Science, Literature, Languages, Classics as well as History. They have included teachers, lecturers, artists, stately home guides, archivists, local tourist guides, archaeologists, museum workers, oral historians, trade union activists, journalists, family historians and adult educators. Dr Ruth Percy is very happy to discuss the course and admission requirements with potential applicants prior to formal application and interview COURSE AND APPLICATION DATES This course starts in September and applications close on 15th August. For enquiries, please contact Hannah Jones, the Academic Registrar on 01865 759604 or Programme Co-ordinator, Dr Ruth Percy on 01865 759631. CAREERS A Public History Masters is not only useful preparation for work in heritage, museums, and archives but, because it combines attention to detail with broad analysis, it is also highly valued in a range of careers including policy development, civil service. Tuition Fees 2015/16 Access to HE Programmes, Level 3, Full Time: £3,358 Certificate of Higher Education Level Full Time Part Time Business and Social Enterprise Level 4 £6,000 £3,000 English Studies: Creative Writing and Critical Practice Level 4 £9,000 £4,500 History Level 4 £9,000 £4,500 International Labour and Trade Union Studies Level 4 £9,000 £6,750 Law Level 4 £9,000 £4,500 Social and Political Studies Level 4 £9,000 £4,500 Writing for Performance Level 4 £9,000 £4,500 B.A. Degree Level Full Time Part Time Social Work Level 4 £9,000 £6,750 Youth and Community Level 4 £9,000 £6,750 MA Programmes Level Full Time Part Time Public History Level 7 £5,100 £2,550 Resident Study Bedroom Rates 2014/15 40wks per wk Study Bedroom standard Y£4,000 £100 Study Bedroom en-suite £4,840 £121 [-]

ویدئو ها

Ruskin College