دانشگاه ها در

اطلاعات دقیق درخصوص مکان های مختلف تحصیل

روی لینک های زیر کلیک کنید تا درباره تحصیل در کشورهای مختلف اطلاعات بیشتری کسب نمائید. در اینجا حقایقی درباره کشورها در اختیار شما قرار خواهیم داد و در خصوص نظام محلی تحصیلات عالی، هزینه شهریه، چگونگی روند سال تحصیلی، امکانات تحصیلی برای دانشجویان بین الملل و موارد دیگر با شما سخن خواهیم گفت. همچنین راهنمایی های مفید و اطلاعات عملی درباره بیمه درمانی، ویزای دانشجویی و هزینه زندگی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

امکان تحصیلات عالی در سرتاسر جهان

تحصیلات عالی، چه در مقطع کارشناسی ارشد، MBAها یا دوره های تحصیلی کوتاه مدت به شکلس روزافزون در اقتصاد امروز ما که از ویژگی های آن تخضض و جهان شمولی است، رایج می گردد. در حقیقت، گسترش درجه های ارشد و دکترا، دانشنامه ها و گواهینامه ها در برخی کشورها هم اکنون از توسعه درجه های کارشناسی بیشتر است. درجه کارشناسی ارشد، دکترا و دوره های آموزشی تقریباً در تمامی رشته های دانشگاهی متصور و در هزاران دانشگاه در سرتاسر جهان وجود دارند که می توان از میان آنها انتخاب نمود و هر کسی که در پی تحصیلات عالی ارشد و دکتراست، می تواند مدرسه و برنامه ای که برای وی کاملاً مناسب است را بیابد.

انواع مختلفی از دانشگاهها و موسسات آآموزش عالی در سرتاسر جهان وجود دارد. اگرچه مشخصات آنها از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، لیکن اکثر آنها در یکی از چندین مقوله زیر قرار می گیرند:

 • دانشگاههای عمومی که مبتنی بر هم تحقیق و پژوهش و هم موضوعات آموزشی است و انواع متنوعی از رشته های دانشگاهی را در بر می گیرد؛
 • مدارس بازرگانی که هم بر MBAs و هم سایر درجه های تحصیلی مرتبط با رشته بازرگانی متمرکز می باشند؛
 • موسسات فنی که بر رشته های دانشگاهی مرتبط با علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات متمرکز می باشند؛
 • موسسات آموزشی هنر که بر رشته های مرتبط با هنر مانند مجسمه سازی، نقاشی، تئاتر و رقص متمرکز هستند؛
 • موسسات آموزشی که درجه های تحصیلی برای افراد حرفه ای که در سطوح ابتدایی و متوسطه به تدریس مشغول هستند، ارائه می نمایند.

دانشجویانی که در برنامه کارشناسی ارشد در یک دانشگاه پزوهش بنیان ثبت نام می نمایند معمولاً می بایست یک پروژه تحقیقاتی ارائه نمایند و یا علاوه بر موضوعات درسی، رساله ای را نیز به رشته تحریر درآورند. برنامه های کارشناسی ارشد که توسط سایر موسسات آموزشی تدریس می شود نیز مستلزم انجام نوعی پروژه است، لیکن به طور کلی بیشتر بر روی موضوعات درسی و آموزشی یا کسب تجارب عملی تاکید دارد. تقریباً کلیه برنامه های PhD نیازمند یک پژوهش اصلی و پایان نامه است.

ممکن است متقاضیان بخواهند در خارج از کشور تحصیل نمایند به ویژه اگر علاقمند به رشته های دانشگاهی بسیار تخصصی مانند بازرگانی بین الملل یا مطالعات خاور میانه باشند. دانشجویان به شکلی روزافزون در ورای مرزها و در تمامی سطوح آموزش عالی ( تحصیل در کالج یا دانشگاه) به تحصیل اشتغال دارند. بر اساس موسسه آمار (UIS) سازمان علمی، فرهنگی، آموزشی سازمان ملل متحد (UNESCO) تعداد دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می نمایند به 4 میلیون نفر در سال می رسد، و این تعداد تقریباً 2 میلیون نفر در سال 2000 بوده است. دانشجویان از آسیای شرقی و منطقه پاسیفیک 28% این تعداد را تشکیل می دهند در حالیکه دانشجویان از شمال امریکا و اروپا در حدود 15% این رقم را به خود اختصاص می دهند. کشورهایی که بیشترین تعداد دانشجو را به خارج از کشور اعزام می نمایند، شامل چین، هند و جمهوری کره است. در حدود 6% دانشجویان از آسیای مرکزی و تقریباً 5% از جنوب صحرای افریقا در خارج از کشور تحصیل می نمایند، و بدین ترتیب دانشجویانی که از این مناطق در ورای مرزها تحصیل می نمایند پرخروج ترین دانشجویان هستند. در حال حاضر مقاصد برتر برای دانشجویان بین الملل ایالات متحده امریکا، بریتانیا، استرالیا، فرانسه، آلمان و ژاپن هستند.

بسیاری دیگر از دانشجویان نیز در برنامه های کارشناسی ارشد آنلاین یا آموزش از راه دور که در کشورهایی به جز کشور اقامت آنها ارائه می شود، ثبت نام نموده اند. این دانشجویان در آمارهای UIS گنجانده نشده اند، و بنابراین کل تعداد دانشجویان بین الملل تاحدودی بیشتر است، احتمالاً بیش از 4 میلیون.

ممکن است دانشجویان به دلائل متعدد، از جمله موارد زیر بخواهند در خارج از کشور خود تحصیل نمایند:

 • برای آنکه بتوانند از میان برنامه های تحصیلی برتر جهان در یک رشته دانشگاهی معینٍ، برنامه دلخواه خود را انتخاب کنند. به علاوه، برخی رشته های دانشگاهی تنها در تعداد محدودی از کشورها ارائه می گردد، یا بهترین برنامه ها فقط در مناطق خاصی وجود دارد. به عنوان مثال، کسی که علاقمند به تحصیل در زمینه بودائیسم است، بهترین برنامه تحصیلی در این رشته را می تواند در تایلند بیابد.
 • تحصیل در یک فرهنگ متفاوت. دانشجویانی که به دنبال درجه کارشناسی ارشد، دکترا یا دوره های آموزشی در مطالعات منطقه ای هستند، می بایست برنامه ای را انتخاب کنند که در همان منطقه تدریس می شود تا بتوانند کاملاً در آن فرهنگ غوطه ور شوند. مضاف بر اینکه دانشجویانی که در نظر دارند برای کار در زمینه بازرگانی بین الملل برنامه ریزی نمایند، تجربه بسیار باارزشی را از زندگی در یک فرهنگ دیگر کسب خواهند نمود.
 • کسب مهارتهای زبانی بیشتر در صورتی که برنامه تحصیلی به زبان دیگری به غیر از زبان بومی دانشجو تدریس می شود. به علاوه اگر چه بسیاری از برنامه های بین الملل کارشناسی ارشد و دکترا هم اکنون حتی در کشورهای غیر انکلیسی زبان به زبان انگلیسی تدریس می شود، دانشجویان می توانند از این فرصت استفاده نموده و مهارت های زبانی خود را با مطالعه بیشتر و یا برقراری ارتباط با مردم محلی افزایش بخشند.

دانشجویانی که در نظر دارند برای درجه ارشد یا دکترا اقدام نمایند بهتر است به هنگام اتخاذ تصمیم در خصوص تحصیل در دانشگاه کشور خود و یا خارج از کشور، فاکتورهای زیر را مد نظر قرار دهند:

 • هزینه برنامه تحصیلی به همراه هزینه های زندگی. برخی کشورها شهریه بسیار پائین دارند و یا حتی رایگان می باشند، اما هزینه های زندگی ممکن است آنقدر بالا باشد که تمام پس انداز آنها را صرف نماید. اما، بسیاری از کشورها و دانشگاههای مستقل بورسیه تحصیلی و انواع کمک های مالی را ارائه می نمایند و برخی از آنها شامل دانشجویان بین الملل نیز می شود. کشورها همچنین از نظر اجازه کار به دانشجویان بین الملل متفاوت می باشند، و برخی از کشورها به دانشجویان بین الملل اصولاً اجازه کار نمی دهند. هزینه های بیمه و درمان نیز از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است.
 • کیفیت آموزش نسبت به هزینه ها و عوامل نامشهود دخیل در تحصیل در خارج از کشور مانند جذب فرهنگی و مهارت های زبانی. اگرچه کلیه برنامه های تحصیلی کارشناسی ارشد معتبر از استانداردهای بالایی برخوردار است، لیکن شیوه تدریس در مدارس عالی و برنامه های تحصیلی و در فرهنگ های مختلف بسیار متفاوت است. علاوه بر این بعضی از دانشجویان ممکن است در یک محیط تحصیلی غیر بومی با زبان بیگانه از قدرت یادگیری پائین تری برخوردار باشند.
 • نیاز به مهارت های زبانی. دانشجویانی که در زبان تدریس و تحصیل در یک دوره آموزشی خاص متبحر نیستند ممکن است نیاز داشته باشند تا یک سال تحصیلی یا بیشتر را صرف اخذ مهارت زبانی مورد نیاز نمایند. گاهی نیز دانشجویان می توانند این مهارت را از طریق مطالعه در کشور بومی خود اخذ نمایند، لیکن در سایر موارد می بایست زمانی را در خارج از کشور خود بگذرانند.
 • انواع دوره های تحصیلی قابل ارائه، مانند تحصیل پاره وقت در برابر تحصیل تمام وقت، آنلاین و آموزش از راه دور. این الزام در بیشتر کشورها وجود دارد که دانشجویان بین الملل ویزای دانشجویی اخذ و در آن کشور اقامت نمایند تا بتوانند به صورت تمام وقت تحصیل کنند. لیکن، دانشجویانی که بر اساس ویزای کار از قبل در کشور دیگری اقامت دارند ممکن است بتوانند به تحصیل به صورت نیمه وقت بپردازند. از سوی دیگر برنامه های تحصیلی آنلاین و آموزش از راه دور از انعطاف بسیاری برخوردار است.
 • چگونگی وضعیت اعضای خانواده. در خصوص خانواده هایی که نیازمند به مهارت های زبانی هستند نیز باید اضافه نمود که برخی همسران اجازه کار ندارند، حتی اگر خود دانشجو اجازه کار داشته باشد.

اکنون زمانی را صرف بررسی دانشگاهها در سرتاسر جهان نمائید. اگر از قبل می دانید به دنبال چه می گردید، می توانید مستقیماً بر روی کشور و یا برنامه های تحصیلی مورد نظر خود کلیک نمائید. در غیر این صورت زمانی را به بررسی و مطالعه در خصوص برنامه های تحصیلی جالب موجود در سرتاسر جهان اختصاص دهید.

اطلاعات بیشتر اطلاعات محدود